Miestuose plinta blusos

Kenkėjų kontrolės ekspertai praneša, kad pastarąsias savaites padaugėjo iškvietimų naikinti blusas. Pagal statistiką, ši problema aktualiausia Panevėžyje, Šiauliuose ir Klaipėdoje.

„Pirmiausiai šokuojančius juodai rudus vabzdžius pastebėjau ant šuns. Tą pačią akimirką įsigijau visokių priemonių naikinti blusas – pradėjau nuo augintinio, tačiau jau kitą rytą mano dukrytės rankos ir kojos buvo nusėtos raudonais taškeliais, kurie sukėlė alerginę reakciją. Savo namuose palaikome nuolatinę tvarką, rodos, kaimynai irgi tvarkingi, šunį vedžiojame parkelyje priešais namus, tad net neįsivaizduoju, kaip blusos papuolė į mūsų butą“, - pasakoja panevėžietė.

Blusas perneša benamės katės ir graužikai

Neretai manoma, kad blusos mėgsta kaimiškoms vietovėms būdingą aplinką, tačiau UAB „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas tikina, kad šių kraujasiurbių gausu ir miestų daugiabučių rūsiuose, tarnybinėse patalpose bei laiptinėse.

„Pagrindiniai blusų platintojai – benamės katės, besiglaudžiančios rūsiuose, ir graužikai, rudeniop pradedantys šiltesnio guolio ieškoti žmonių namuose. Žmonės dažnai nesusimąsto apie pasekmes ir, gailėdami kačių, jas įleidžia į laiptines, tarnybines patalpas, rūsius. Su jomis atkeliauja ir blusos. Gyventojų geranoriškumas suprantamas, tačiau jo žala didelė. Siekiant ją sumažinti, besirūpinantiems benamėmis katėmis rekomenduojame uždėti antkaklius nuo blusų“, - pasakoja biologas.

Į rūsius, laiptines patekusios blusos, pajutusios arti gyvūną ar žmogų, didesne nei žiogo jėga užšoka ant jo ir parkeliauja į gyventojo namus, kur maitinasi jo ir kitų šeimos narių krauju, dauginasi, į grindų plyšius, po kilimais, šunų ir kačių guoliuose, ant gyvūno kailio deda kiaušinius.

Blusos – viso namo problema

Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ perspėja, kad pamačius blusas šokuojant daugiabučio rūsyje ar laiptinėje, reikia nedelsiant kreiptis į daugiabutį administruojančią įmonę, kadangi šiais kenkėjais užsikrėsti gali net viso namo gyventojai.

„Žmonės dažnai imasi blusas naikinti patys, tačiau tai užtrunka ir ne visada pasiekiama norimų rezultatų, be to, jei namuose yra palaikoma nuolatinė tvarka, prižiūrimi gyvūnai, tikėtina, kad blusos – viso daugiabučio problema“, – perspėja L. Grigaliūnas.

Kai daugiabutyje kyla nusiskundimų dėl šių kraujasiurbių, rūsiuose, laiptinėse, tarnybinėse patalpose periodiškai turi būti vykdomi blusų naikinimai. Taip pat svarbu pasirūpinti patalpų sandarumu, kad į jas nepapultų benamės katės ir graužikai.

Patarimai, kaip naikinti blusas

Kenkėjų kontrolės ekspertai pateikia keletą patarimų, kaip naikinti blusas. Pasak jų, labai svarbu sunaikinti ne tik suaugusius vabzdžius, bet ir jau padėtus kiaušinėlius. Pastebėjus blusas pirmiausiai reikia kruopščiai viską išplauti, išsiurbti. Būtina gerai išvalyti visus plyšius, kilimus, minkštus baldus ir kitas ertmes. Jei namuose gyvena augintiniai, svarbu pasirūpinti ir jais. Patariama veterinarijos vaistinėse įsigyti specialių priemonių, naikinančių blusas, gerai išplauti, išsiurbti guolį ar nupirkti naują. Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ atkreipia dėmesį, jog išnaikinus blusas namuose, reikia pasirūpinti ir aplinka: koridoriais, laiptine ir kt.

Blusos neretai iššaukia sunkias alergines reakcijas, platina užkrečiamąsias ligas – tuliaremiją, listeriozę, vidurių šiltinę, endeminę žiurkių dėmėtąją šiltinę. Daugybiniai blusų įkandimai alina žmogaus nervų sistemą.