5 tiesos apie graužikus

Atšilus orams, atėjus kalendoriniam pavasariui pelės ir žiurkės dar neskuba palikti šiltų vietų ir ruošiasi vestis vadas. Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ tikina, kad, siekiant išnaikinti graužikus, labai svarbu išmanyti jų biologinius įpročius, ir kovojantiems su graužikais pataria susipažinti su pelių bei žiurkių ypatumais.

Daugiausiai problemų keliantys graužikai – pilkosios žiurkės bei naminės pelės

Lietuvoje labiausiai paplitusios pilkosios žiurkės, turinčios trumpas ausis, buką snukutį, uodegą, trumpesnę už galvos ir kūno ilgį. Šios žiurkės gali užaugti iki pusės kilogramo svorio.

Sodo nameliuose, daugiabučiuose, individualiuose namuose dažniausiai sutinkamos naminės pelės, sveriančios vos dešimt ar dvidešimt gramų, didelėmis ausimis, gana ilga uodega.

Lietuvoje jau nedaugelyje vietų, bet dar galima sutikti juodąsias žiurkes. Jos smulkesnės nei pilkosios žiurkės, išsiskiria juodai pilku pasišiaušusiu kailiuku, smailiu snukučiu, ilgomis ausimis ir ilga uodega. Beje, manoma, kad būtent šios žiurkės buvo kaltos dėl senaisiais amžiais Europoje siautusios maro epidemijos.

Žiurkės bijo naujovių

Pelių ir žiurkių regos, uoslės, lytėjimo, klausos pojūčiai padeda susirasti maisto, bendrauti su kitais graužikais, pasprukti nuo be ketinančių juos sugauti. Itin svarbus ir puikiai išsivystęs graužikų pojūtis – lytėjimas, kuris padeda pažinti aplinką.

Pastebėta, kad žiurkės ypatingai bijo naujovių, t.y. jos nebėgs prie naujų, joms neįprastų spąstų ar jų gyvenamojoje aplinkoje atsiradusių jauko dėžučių, taip pat bus labai atsargios, jei jų aplinkoje bus bandoma padaryti savo tvarką. Tai vadinama neofobija. Todėl reikia laiko, kol šie graužikai apsipras ir paragaus jiems siūlomo užnuodyto užkandžio.

Beje, graužikai pasižymi gana prastu prie blausios šviesos prisitaikiusiu regėjimu. Dažniausiai pelės ir žiurkės keliauja tuo pačiu jiems pažįstamu maršrutu, todėl ir maisto rudenį dažniausiai sugrįžta į tuos namus, kuriuose jau yra lankiusios.

Graužikai – aštriadančiai

Pelių ir žiurkių priekiniai dantys auga visą gyvenimą, todėl jos gali be vargo pragraužti skyles sienose, perkąsti buitinės technikos, kompiuterių ir kitų prietaisų laidus. Siekiant užkirsti kelią graužikams patekti į namus kenkėjų kontrolės ekspertai rekomenduoja plyšius, esančius sienose, grindyse, prie pamatų sandarinti betonu ir metalinėmis detalėmis, ventiliacijos sistemas dengti tankiais metaliniais tinkleliais.

Graužikai – puikūs sportininkai

Žiurkės ir pelės pasižymi gana puikiu fiziniu pasirengimu: jos gerai šokinėja, laipioja, plaukia. Pavyzdžiui, pilkosios žiurkės ne tik puikiai plaukia, bet ir po vandeniu gali išbūti net iki 3 minučių. Kenkėjų kontrolės ekspertai, juokaudami pataria nepamiršti nuleisti klozeto dangtį.

Po naikinimo – dezinfekcija

Graužikai perneša daugybę žmogaus ir gyvūno sveikatai pavojingų ligų: salmoneliozę, trichineliozę, leptospirozę ir kt. Kartais tereikia pačiupinėti pelės ar žiurkės apšlapintą daiktą, kad užsikrėstumėte jų platinamomis ligomis. Dėl šios priežasties kenkėjų kontrolės ekspertai rekomenduoja po kenkėjų naikinimo atlikti dezinfekciją, t.y. viską gerai išplauti, išpurkšti tinkamomis priemonėmis, reikalui esant patalpas ozonuoti.

Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“

Bendrovė „Dezinfa“ – viena iš pirmųjų privačių įmonių Lietuvoje, profesionaliai užsiimančių kenkėjų kontrolės paslaugomis. Nuo 2008 m. bendrovė priklauso stipriausiam kenkėjų kontrolės įmonių tinklui pasaulyje „Rentokil“. Lietuvoje veikia 5 įmonės padaliniai – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Šiuo metu „Dezinfoje“ dirba daugiau nei 70 kenkėjų kontrolės ekspertas. Daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas www.dezinfa.lt arba www.rentokil.co.uk.