Pelės privertė sprukti iš namų

Pelės privertė sprukti iš namų

Šiltas ir drėgnas oras, veikiau primenantis rudenį nei žiemą, džiugina peles ir žiurkes – graužikai sulaukia papildomų jauniklių vadų. 

„Po slidinėjimo atostogų grįžę namo negalėjome patikėti savo akimis – prasivėrus garažo vartams po patalpas pradėjo paniškai lakstyti mažos, keleto centimetrų dydžio, pelytės. Įėję į namus ir atidžiau apsižvalgę supratome, jog naujieji gyventojai karaliavo ir namuose: skylės palei grindis, išmatos, aitrus amoniako kvapas, apgraužtos daržovės ir vaisiai, nugraužtas televizoriaus laidas – štai tokį vaizdą išvydome po dviejų savaičių atostogų. Norėjosi apsisukti ir sprukti iš savo pačių namų“, – pasakoja viena vilnietė. 

Atsiveda papildomas vadas

UAB „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas komentuoja situaciją: 

„Subrendusi pelė per metus gali atsivesti iki 80 mažylių. Graužikų jaunikliai jau po pusantro–keturių mėnesių nuo gimimo patys gali atsivesti jauniklių. Jei žiema šilta, patalpose gyvenantys graužikai gali atsivesti ir papildomų vadų. Tikėtina, kad pelės vilniečių namuose buvo apsigyvenusius jau anksčiau ir atsivedė jauniklių, kurie išalkę puolė ieškoti maisto gyventojų namuose“. 

Graužikai puola daugiabučių, individualių namų gyventojus, biurus

Kauno profilaktinės dezinfekcijos stoties vadovė Albina Dlugoborskienė pasakoja, kad pastaruoju metu gauna ypatingai daug iškvietimų naikinti peles ir žiurkes. 

„Graužikai puola ir individualių, ir daugiabučių namų gyventojus. Pelės ir žiurkės taip pat veržiasi ir į biurus, sandėlius, gamybines bei kitas patalpas. Šiais metais pastebima iš tiesų didelė graužikų populiacija, daranti nemenką žalą verslo įmonėms bei gyventojams: apgraužiami produktai, platinamos ligos, gadinama buitinė technika, pragraužiamos skylės sienose, lubose ir kt. Gavome skundų, jog pelės naktimis laksto net žmonių lovose, lenda į kūdikių loveles, augintinių guolius“, – sunerimusi kalba Albina Dlugoborskienė. 

Iškvietimų – dvigubai daugiau nei pernai

Graužikų suaktyvėjimą pastebi ir kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė. 

„Gauname du kartus daugiau iškvietimų nei pernai, lyginant su tuo pačiu metu. Dirbame visu pajėgumu, kovodami su žiurkėmis ir pelėmis: naudojame įvairias priemones gyvagaudžius spąstus, vyliaus dėžutes, sandariname patalpas, teikiame rekomendacijas, šaliname šaltinius, viliojančius graužikus ir kt.“, – pasakoja Margarita Kutkaitė. 

Kaip apsisaugoti nuo graužikų?

Kenkėjų kontrolės ekspertė atkreipia dėmesį, kad siekdami apsisaugoti nuo graužikų, gyventojai turėtų nepalikti skylių ne tik aplink namus, bet ir pastogėse, garažuose ir kt. Į skyles galima prikišti vielų, šiurkščių šveitimui skirtų servetėlių, pripilti betono. Taip pat patariama lesyklas paukščiams statyti toliau nuo namų, kad neviliotų graužikų. Be to, ekspertė pabrėžia, jog labai svarbu arti namų nelaikyti ir šiukšlių konteinerių, vandens šaltinių: vazonų, augintinių dubenėlių ir kitų indų. 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=M3c8F8WYShw


Kita informacija

Dirbame visoje Lietuvoje